Kisha shekullore në Malësi të Madhe, zbulohet pesha historike

Press Online
Read Time46Seconds

Zëvendësministri i Infrastrukturës dhe Energjitikës Artan Shkreli zbuloi rëndësinë e madhe të një kishe të gjetur së fundmi në Hot të Malësisë së Madhe.

Sipas arkitektit, kisha e gjetur e epokës paleokristiane (shek. V dhe VI) vërteton më së miri vazhdimësinë e trashëgimisë kulturore nga periudha iliro-romake në atë arbërore të Komanit.

Kjo kishë ka mbijetuar për gati 15 shekuj dhe përbën një vlerë të shtuar për turizmin dhe historinë e Hotit.

Postimi i Artan Shkrelit:

Gjetje thelbësore e një faltoreje të krishtërimit të vjetër (shek V-VI e.s.) ëHot te Malsisë’ Madhe, gjetje e cila plotëson trajektoren në zdritje të vijësisë së kulturës iliro-romake të trevave Labeato-Autariate me atë arberore të ‘Kulturës së Komanit’, kur lindin e zhvillohen komunat qytetare me bazë episkopale.

(Veriu ynë do jetë surpriza e këtij shekulli)

0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Next Post

Christian Coleman rrëmben të artën në 100m sprint

Atleti amerikan Christian Coleman ka arritur të rrëmbejë medaljen e artë në 100 metra sprint në Kampionatin Botëror që është duke u zhvilluar në Doha, raporton Reuters. Ai e përfundoi garën për 9.76 sekonda, duke e lënë prapa bashkëkombësin e tij Justin Gatlin, transmeton Koha Ditore. 37 vjeçari, Gatlin, rrëmbeu […]