Bima shëruese misterioze që rritet vetëm në ishullin Chios të Greqisë

Press Online
Read Time1 Minute, 53 Seconds

I njohur si “fshati i pikturuar”, Pyrgi është padyshim një nga vendet më të bukur në botë.

Vendosur në Chios, ishulli i 5-të më i madh i Greqisë , është i përbërë nga shtëpi të stolisura me gdhendje gjeometrike që përdorin një teknikë të quajtur sgraffito.

Pyrgi ka dëshmuar të jetë një nga fshatrat më të pasur në Mesdhe në shekuj.

Për shekuj me radhë, ekonomia lokale është forcuar nga kultivimi i pemëve të thjerrëzave që prodhojnë rrëshirë aromatike “mastiha”.

Historia e mastihas, shpesh e përkthyer si “mastikë”, ilustrohet bukur në një muze të vendosur jashtë Pyrgit, i cili ofron pamje të mrekullueshme të kodrave përreth të mbuluara me pemët misterioze të thjerrëzave.

Fjala angleze “masticate” vjen nga përshtatja latine e fjalës greke “të përtyp”, e cila është mastichein.

Kur nuk kishte higjienë të dhëmbëve, mastiha e përtypur ishte metoda e pasanikëve për të freskuar gojën.

Si rezultat, ishte shumë i çmuar.

Nikos Zervoudis, një fermer nga Pyrgi, demonstron procesin e kultivimit të pemëve të thjerrëzave jashtë muzeut.

“Gjatë dimrit, pema ka nevojë për fekondim dhe krasitje në një formë të rrumbullakët në mënyrë që rrëshira të mund të mblidhet siç duhet,” i thotë ai CNN Travel.

“Por në pranverë ajo ka nevojë për një lloj të veçantë pastrimi në mënyrë që më në fund të krijohet i njëjti produkt që duikur është përdorur gjerësisht edhe në antikitet’.

“BE ka njohur mastihan si një ilaç bimor tradicional për problemet e tretjes dhe njohuri të kultivimit është shpallur një monument kulturor jomaterial i UNESCO-s për njerëzimin”, thotë Ilias Smyrnioudis, menaxher kërkimi për Shoqatën e Pronarëve të Mastiha në qytetin Chios.

“Ne eksportojmë 90% të prodhimit tonë vjetor në 45 vende. Ju madje mund të gjeni mastiha në dyqanin amerikan të ushqimit shëndetësor GNC si një shtesë ushqimore”.

“Shumica e eksporteve shkojnë në Lindjen e Mesme, e cila kurrë nuk e humbi shijen e saj për mastihan. Myslimanët e përdorin atë gjatë Ramazanit si një erëz në ushqim dhe gjithashtu si një aromë shtëpie.”/Dita.

0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Next Post

I paralizuari nis të lëvizë falë pajisjes që lexon mendjen

Një person ishte në gjendje të lëvizte katër gjymtyrët e paralizuara falë një ekzoskeleti që kontrollohet me mendje. Kështu thuhet në një raport të shkencëtarëve francezë. Thibault, 30 vjeç, tha se pasi hodhi hapat e parë me këtë ‘kostum’, u ndje sikur të ishte ‘njeriu i parë në Hënë’. Lëvizjet […]