Taksa pritet të shndërrohet në reciprocitet

Press Online

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, të cilat në bazë të rezultatit të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, pritet të formojnë Qeverinë e ardhshme të Kosovës, paralajmërojnë zëvendësimin e taksës 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina me reciprocitet ndaj këtyre dy shteteve. Qeveria në […]

Dy anët e rrjeteve sociale

Press Online

Rrjetet sociale në kohët moderne, konsiderohen si pjesë e angazhimeve dhe jetës së përditshme. Jo rrallë, është trajtuar çështja nëse këto rrjete janë me të vërtetë sociale apo asociale, sidomos te të rinjtë, por secili ka interpretuar në formën dhe mënyrën e vet, që kryesisht niset nga qëllimi për çka […]

Mattis paralajmëron se IS-i mund të “ringjallet”

Press Online

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, i cili kishte dhënë dorëheqje nga ky post për shkak të mospajtimeve me presidentin Donald Trump, ka paralajmëruar se grupit militant Shteti Islamik mund të “ringjallet” pas vendimit të Trumpit për të tërhequr trupat nga verilindja e Sirisë. “Ne duhet të vazhdojmë të vazhdojmë […]

Si ta krijoni një dhelpër prej letrës?

Press Online

Në rubrikën Punëdore të “Programit Fluturues të Fëmijëve” është prezantuar hap pas hapi se si mund të krijohet një dhelpër prej letre. Është fare e lehtë, duhet të keni letra me ngjyra, një laps, një ngjitës dhe gërshërë. E si mund të krijoni një dhelpër me to mund ta shikoni […]

Historia e Shtëpisë së Bardhë

Press Online

Më 13 tetor të vitit 1792, presidenti George Washington vendosi në mënyrë ceremoniale gurin e parë në themelin e ndërtesës, e cila do të bëhej rezidenca zyrtare e presidentëve të Shteteve të Bashkuara. Arkitekt i ndërtesës, e cila u quajt ”Pallati i Presidentit”, ishte emigranti irlandez James Hoban, Ndihmësi tij […]