Mattis paralajmëron se IS-i mund të “ringjallet”

Press Online

Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis, i cili kishte dhënë dorëheqje nga ky post për shkak të mospajtimeve me presidentin Donald Trump, ka paralajmëruar se grupit militant Shteti Islamik mund të “ringjallet” pas vendimit të Trumpit për të tërhequr trupat nga verilindja e Sirisë. “Ne duhet të vazhdojmë të vazhdojmë […]

Shtohen forcat ushtarake amerikane të Mbretërinë Saudite

Press Online

Shtetet e Bashkuara njoftuan vendosjen e forcave shtesë ushtarake në Arabinë Saudite, për ta forcuar mbrojtjen e Mbretërisë pas sulmit të 14 shtatorit në rafineritë e saj të naftës. Për ato sulme, Uashingtoni dhe Rijadi kanë fajësuar Iranin. Vendosja e madhe përfshin aeroplanë luftarakë. Ndërsa numri i ushtarëve amerikanë në […]

Gjermania ndalon eksportin e armëve në Turqi

Press Online

Gjermania ka ndaluar eksportet e armëve në Turqi. Kjo masë vjen si kundërpërgjigje ndaj ofensivës që Ankaraja ka nisur kundër Njësive kurde të Mbrojtjes së Popullit (YPG) në verilindje të Sirisë, tha sot një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme gjermane. Turqia ka nisur një operacion ushtarak në Siri, disa ditë […]

SHBA: Jep dorëheqje sekretari për Siguri Kombëtare

Press Online

Presidenti Donald Trump ka njoftuar se ushtruesi i detyrës së Sekretarit për Siguri Kombëtare, Kevin McAleenan do të largohet nga kjo pozitë, gjashtë muaj pasi ai u emërua në krye të këtij departamenti. Largimi i McAleenan vjen disa orë pasi Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi se Michael McKinley – një […]

Holanda ndërpret çdo eksport armësh drejt Turqisë

Press Online

Holanda ndërpreu çdo eksport të armatimeve drejt Ankarasë pas fillimit të një ofensive ushtarake turke kundër forcave kurde në verilindje të Sirisë, deklaroi sot Ministria holandeze e Punëve të Jashtme. “Holanda ka vendosur tashmë të ndërpresë çdo kërkesë për licensat e eksportit të pajisjeve ushtarake drejt Turqisë në pritje të […]