Si ta krijoni një dhelpër prej letrës?

Press Online

Në rubrikën Punëdore të “Programit Fluturues të Fëmijëve” është prezantuar hap pas hapi se si mund të krijohet një dhelpër prej letre. Është fare e lehtë, duhet të keni letra me ngjyra, një laps, një ngjitës dhe gërshërë. E si mund të krijoni një dhelpër me to mund ta shikoni […]

Gjumi i tepërt mund t’ju “çmend”

Press Online

Njerëzit që flenë më shumë se 9 orë në ditë janë më të rrezikuar nga çrregullimet e ndryshme nervore. Studimi i ri thotë se shkencëtarët zbuluan se njerëzit që flinin nëntë orë gjatë natës ishin në rrezik të çrregullimit. Ata treguan rënie të konsiderueshme në kujtesë dhe teste verbale pas […]

Disa sekrete për një shëndet të përsosur

Press Online

Kur vjen puna tek shëndeti njerëzit hasin vështirësi. Kjo sepse disa nuk dinë të ruajnë ekuilibrat për një shëndet normal, disa mundohen dhe nuk ia arrijnë dot, po nëse ndiqni ndërsa disa hapa mund të keni një shëndet të përsosur. 1- Për të jetuar një jetë të shëndetshme duhet të […]

Terapia e jogës së të qeshurës

Press Online

Është e praktikueshme nëpër kompani, shkolla, familje e deri në mjedise socio-shëndetësore duke përfshirë, për shembull, të moshuar, pacientë me Alzheimer, persona me aftësi të kufizuara, pacientë me kancer, të psikiatrisë, të burgosur, me pak fjalë në të gjitha situatat ku ka një grup. Kjo është vlera madhore e mirëqenies […]

Si duhet të kujdesemi për dhëmbët

Press Online

Është e rëndësishme që fëmijët të vizitojnë dentistin çdo tre muaj në mënyrë që t’u krijohet shprehia e kontrollës rutinore të dhëmbëve – kështu thotë Njomëza Belegu Halimi, dentiste. Asaj i kanë shkuar në vizitë fëmijët e emisionit për fëmijë në KTV, “Programi Fluturues i Fëmijëve – PFF”. Në këtë […]

Foshnjat nuk duhet të konsumojnë shumë sheqer

Press Online

Sasia e sheqerit në ushqimin e foshnjave duhet të kufizohet dhe prindërit duhet t’ju japin fëmijëve të tyre më shumë perime për të ndaluar zhvillimin e prishjes së dhëmbëve, thuhet në një raport nga ekspertët e shëndetit të fëmijëve. Raporti paralajmëron se edhe ushqimi për fëmijë ku shkruan “nuk ka […]

A ndikon kokëdhimbja tek plakja e trurit

Press Online

Plakja e trurit është kthyer në kryefjalën e shqetësimeve mbarë botërore prej disa vitesh tashmë. Sipas të dhënave nga Instituti Internacional i Alzhaimerit, çdo 3 sekonda në botë dikush preket nga dementia apo Alzhaimer. Përhapja me shpejtësi e kësaj sëmundje pritet të rritet përsëri përgjatë 20 vjetëve të ardhshme. Sot […]