Komisioni i Venecias nxiti “luftën” BDI-LSDM

Press Online

Komisioni i Venecias ka dhënë “dritë të gjelbër” për bankënotat në dy gjuhë, por mendon se Ligji i Gjuhëve për momentin nuk mund të zbatohet në Gjyqësor. Këtë e referoi në një konferencë për shtyp zv/kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, i cili vlerëson se Ligji nuk duhet të pësojë […]

Zaev: Do ta rishikojmë Ligjin për gjuhën shqipe

Press Online

Ligji për përdorimin e gjuhëve të bashkësive etnike do të rishikohet bazuar në vlerësimit e Komisionit të Venecias. Kështu ka paralajmëruar kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev duke komentuar mendimin e Komisionit të Venecias, i cili të premten doli me një sërë vërejtjesh lidhur me përmbajtjen e këtij ligji, […]

Përfitimet e Maqedonisë nga taksa 100 për qind

Press Online

Kompanitë nga Maqedonia e Veriut kanë arritur të përfitojnë në masë të konsiderueshme nga taksa doganore 100 për qind, që Qeveria e Kosovës vendosi për importet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina nëntorin e vitit të kaluar. Që prej se është vendosur taksa, Maqedonia e Veriut ka rritur eksportin e […]

Ballkani Perëndimor mes Brukselit dhe Parisit

Press Online

Ditën kur Ursula von der Leyen, Josep Borell e Oliver Varhelyi i dërguan njëzëri mesazh Ballkanit Perëndimor se e ardhmja perëndimore e Ballkanit nuk vihet në diskutim, Emanuel Macron përsëriti ”jo-në” e tij. A e kishte pritur presidenti francez Emanuel Macron, kur Franca bllokoi në tetor hapjen e negociatave të […]

Zekiri ka një mesazh për VMRO-në

Press Online

Muhamed Zekiri i LSDM-së sot u bëri thirrje deputetëve të VMRO-DPMNE-së ta mbështesin Ligjin për mbrojtje, në të cilin vendosen parimet e sigurisë kolektive. “Është hipokrizi që VMRO-DPMNE me ditë të flasë për NATO-n, ndërsa në këtë rast të mos dëshirojë t’i mbështesë zgjidhjet ligjore që mundësojnë implementim të standardeve […]

Moti sot

Press Online

Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe me reshje lokale të shiut veçanërisht në mëngjes. Gjatë ditës vranësirat do të ulen, informon Shërbimi Hidrometeorologjik. Temperatura e mëngjesit do të lëvizin prej 2 deri në 5 gradë, ndërsa ajo e ditës prej 7 deri në 13 gradë Celsius. […]