Taksa pritet të shndërrohet në reciprocitet

Press Online

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës, të cilat në bazë të rezultatit të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit, pritet të formojnë Qeverinë e ardhshme të Kosovës, paralajmërojnë zëvendësimin e taksës 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina me reciprocitet ndaj këtyre dy shteteve. Qeveria në […]

Kurti: Projekti për shkëmbim territoresh ka dështuar

Press Online

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se në takimet me të dërguarin presidencial amerikan për bisedimet Kosovë – Serbi, Richard Grenell, është diskutuar për arritjen e një marrëveshjeje brenda disa muajsh. Ai në një intervistë për Zërin e Amerikës, tërheq vërejtjen se perspektiva e një marrëveshjeje vështirësohet kur afati […]

LDK ngrinë negociatat me Vetëvendosjen

Press Online

Lidhja Demokratike e Kosovës e Vetëvendosje si duket do të pauzojnë pak sa i përket koalicionit parazgjedhor. Kështu ka deklaruar pas mbledhjes së kryesisë zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa, shkruan Gazeta Express. Zëdhënësi i LDK-së, Besian Mustafa pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së që zgjati dy orë ka thënë se […]

Vuçiq: Askush nuk po na ofron ndarjen e Kosovës

Press Online

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se “askush nuk na ofron asgjë në lidhje me Kosovën, nuk ka ofertë për ndarje të Kosovës, dhe se rreth 100 vende që e kanë pranuar Kosovën, nuk do të tërhiqen nga vendimi”, transmeton Rel. Këto vende, sipas tij, duan ta shohin Serbinë pa […]