Dënohet me burg ish-presidenti që sundoi për 30 vite

Omar al-Bashir, ish-president i Sudanit, është dënuar me dy vite burg për korrupsion. Gjykata në Khartoum e shpalli 75-vjeçarin fajtor për korrupsion dhe posedim të paligjshëm të monedhave të huaja.

Al-Bashir sundoi në Sudan për 30 vite, për t’u rrëzuar në muajin prill nga një grusht shteti, i cili pasoi protestat disa mujore të popullit kundër presidentit.

Ish-presidentit i janë sekuestruar në shtëpi 7 milionë euro, 5 milionë paund sudanezë dhe 351 mijë dollarë.

Edhe pse mbështetësit e Omar al-Bashir e kundërshtuan procesin gjyqësor, kjo nuk e pengoi gjykatën ta dënonte me burg.

Për shkak se ligji në Sudan parashikon që personat mbi 70 vjeç nuk mund të shkojnë në burg, ish-presidenti 75 vjeçar do e vuajë dënimin në një ‘institucion riedukimi’.

Lajme të ngjashme:

Shtohet presioni ndaj presidentit të Meksikës për shkak të emigrantëve latinë
Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador, po përballet me kritika në rritje për ofertat që po ia bën presidentit amerikan Donald Trump për murin ...
SHBA-ja shton masat për të shpejtuar testimin ndaj koronaviusit
Në përpjekje për të shmangur kritikat për përgjigjen e saj të ngadaltë ndaj mungesës së testimit të koronavirusit në SHBA, Shtëpia e Bardhë ka ...
Merkel me masa të reja, pavarësisht se gjermanët u binden rregullave
Gjermanët vazhduan t’u binden kufizimeve të lëvizjes, përpara një vendimi të mundshëm të qeverisë për të zgjeruar masat shtrënguese në të gjithë vendin për ...
Demokratët thonë se Trump mund të keqpërdorë sërish pozitën nëse nuk largohet
Ligjvënësit demokratë kanë prezantuar argumentet e tyre hyrëse në Senat të premten, lidhur me gjykimin e presidentit Donald Trump, duke paralajmëruar se presidenti është ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *