Qumësht dhe xhenxhefil për mbrojtje të organizmit

Qumështi me xhenxhefil është nga ato kura të cilat e mbrojnë organizmin nga shumë sëmundje që mund t’i kanosen atij në të njëjtën kohë.

Xhenxhefili është përdorur si mburojë e organizmit prej mijëra vitesh.

Në bashkëpunim me qumështin, xhenxhefili përçon një pije që i ka gjithë të mirat.

Përfitimet e qumështit me xhenxhefil

Qumështi me xhenxhefil ofron një sërë përfitimesh për organizmin.

Ai e mban ngrohtë atë, sidomos gjatë dimrit dhe stinës së ftohtë. Për më tepër, kjo pije ndihmon njerëzit që kanë fytyrë të yndyrshme duke e mbajtur atë nën kontroll.

Mbron kundër të përzierave dhe të vjellave

Të përzierat në mëngjes shkaktohen shpesh kur prishen ekuilibrat e trupit dhe trurit. Qumështi me xhenxhefil e ndihmojnë trupin të jetë më i qetë dhe në ekuilibër. Qumështi me xhenxhefil është i dobishëm kundër të vjellave që vijnë në fazat e hershme të shtatzënisë.

Fyti i thatë

Fyti i thatë shkaktohet nga disa baktere që pushtojnë rrugët e frymëmarrjes. Në disa raste, fyti i thatë është një rezultat i të ftohurës, gripit e të tjerë. Duke konsumuar qumësht me xhenxhefil, fyti do të qetësohet shumë shpejt.

Mbrojtja e zemrës

Pirja e qumështit me xhenxhefil e mban zemrën të sigurt. Kjo pije ul kolesterolin e keq dhe shmang shfaqjen e sëmundjeve të zemrës ose goditjes së ishemisë.

Imuniteti

Qumështi me xhenxhefil rrit aftësitë mbrojtëse të sistemit imunitar që rrezikohet çdo ditë nga radikalet e lira.

Këto të fundit e sulmojnë organizmin së jashtmi dhe së brendshmi duke shkaktuar një sërë sëmundjesh vdekjeprurëse siç është kanceri, ataku në zemër, apo veshkat.

Çdo ushqim ose pije që përmban xhenxhefil, fuqizon sistemin imunitar dhe na mbron nga radikalet e lira.

LEXONI EDHE KËTË:  Të përbashkëtat e njerëzve të lumtur

Osteoporoza

Qumështi me xhenxhefil ngadalëson procesin e osteoporozës që nis në moshën 30-40 vjeçare.

Sistemi tretës

Qumështi me xhenxhefil është i dobishëm përshpejton tretjen dhe mbron njeriun nga konstipacioni.

Kjo pije mund të konsumohet edhe për të përmirësuar përpjekjet tuaja për të humbur në peshë.

Rrugët e frymëmarrjes

Xhenxhefili është një nga ushqimet me efekt më pastrues për rrugët e frymëmarrjes.

Nëse jeni prekur nga gripi apo e ftohura, duhet të konsumoni qumësht me xhenxhefil rregullisht.

Kjo pije jo vetëm do të përcjellë ngrohtësi në organizëm por edhe do t’ju pajisë me ushqyesit e duhur për të mposhtur këto simptoma.

Si të përgatisni qumështin me xhenxhefil

Për një filxhan çaji qumësht ju duhen dy feta xhenxhefil.

Nëse dëshironi grijeni xhenxhefilin hollë dhe shtypeni fort deri sa të bëhet pluhur.

Ziejeni qumështin dhe shtoni pak sheqer kaf.

Pasi të ketë marrë valë, shtoni xhenxhefilin dhe ziejeni sërish për pak minuta.

Kullojeni sipas dëshirës dhe konsumojeni të ngrohtë./AgroWeb

Lajme të ngjashme:

Ushqimet që largojnë mërzitjen
Gjendja shpirtërore ka lidhje të pashmangshme me ushqyerjen. Të gjithë studiuesit janë të mendimit se ushqimet që ne hamë ndikojnë direkt në ndjenjat tona. Të ...
Zbuloni ç’bëjnë përqafimet për ju dhe partnerin
Një përqafim tregon shumë më tepër sesa thjesht simpat ndaj dikujt. Duke përqafuar, nivelet e hormoneve të stresit ulen dhe për më tepër, nëse ...
Sa është i keq për lëkurën ilaçi i enëve?
A ju ndodh ndonjëherë që pasi lani duart nga yndyra apo nga ushqimet dhe papastërtitë lëkura ju thahet dhe ju ashpërsohet? Kjo ndodh sidomos ...
Ushtrimet dhe trajtimet për largimin e dhimbjeve në shpatulla
Është një ndër problemet më të shpeshta shëndetësore. Sidomos gjatë periudhës së dimrit ku organizmi është më i kërcënuar përballë të ftohtit. Bllokimi apo ngrirja ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *