Një gotë verë në ditë ndalon rrezikun e trombozës

Të konsumosh verë të kuqe me masë nuk është vetëm kënaqësi, por edhe një ndihmë e mirë për shëndetin.

Sipas studimeve të fundit një gotë verë në ditë ul rrezikun e Trombozës (sëmundje e cila bllokon venat e gjakut), me 10 për qind, transmeton Koha Jonë studimin.

Mendohet se një sasi vere prej 125ml në ditë, zvogëlon nivelin e proteinave të cilat shkaktojnë mpiksjen e gjakut. Nga një studim i bërë, të gjithë ata persona të prekur nga kjo sëmundje, pas një periudhe ku konsumonin këtë sasi verë filluan të përmirësoheshin duke mësuar të flisnin dhe ecnin sërish.

Ndërkohë sipas ekspertëve në Cmabridge dhe Suedi, edhe 2 gota birre në ditë, ulnin rrezikun 8 për qind më shume.

Lajme të ngjashme:

Kopër me mjaltë kundër kollës dhe bronshitit
Kopra dhe farat e koprës janë të pasura me flavonoidë të cilët luftojnë inflamacionin dhe përmirësojnë reagimet e sistemit imunitar kundër tij. Kjo bimë është ...
Pastrimi i duarve dikur ishte këshillë kontroverse mjekësore
Të gjithë e dinë se pastrimi i duarve është një mënyrë e lehtë për të qëndruar të shëndetshëm, por nuk ishte gjithmonë kështu. Në ...
Si ta pastroni në mënyrë të sigurt telefonin tuaj
Ne ndoshta jemi duke i pastruar duart rregullisht si masë mbrojtëse kundër koronavirusit, por edhe pastrimi i rregullt i telefonit është i një rëndësie ...
Mënyra për të shmangur grindjet me partnerin gjatë izolimit nga koronavirusi
Për ta bërë më të lehtë për ju, mjekët kanë përshkruar pesë mënyra për t’u kujdesur së pari për veten tuaj dhe më pas ...

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *