Connect with us

RAJON

Greqia lëshon monedhën përkujtimore të Betejës së Termopileve

Published

on

Greqia ka njoftuar se do të lëshojë në qarkullim dy monedha përkujtimore për të shënuar 2500 vjetorin e betejës historike të Termopileve të luftuar në 480 p.e.s.

Njoftimi u bë në një event të ditëve të fundit në Berlin, teksa monedha e re e vlerës €2 do të hyjë në qarkullim në zonën euro.

Tjetra do të jetë një monedhë përkujtimore e argjendtë që mund të blihet nga koleksionistët për 10 euro dhe nuk do të jetë në qarkullim të përgjithshëm.

Fjalët “2,500 vjet nga Beteja e Termopileve” janë të shkruara rrotull monedhës bashkë me mbishkrimet ”Republika Helenike.”

Monedha e argjendtë e koleksionistëve tregon një hoplit (ushtar) grek me mburojë në njërën anë, dhe shtizat e zgjatura në anën tjetër.

31
LEXONI EDHE KËTË:  SHBA: Sundimi i ligjit po funksionon në Kosovë
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

Kosovë/Shqipëri

LIFESTYLE

KURIOZITETE