Disney humbi 1.4 miliard dollarë nga pandemia

1.4 miliard dollarë përllogaritet humbja e kompanisë Disney, në tre muajt e bllokimit për shkak të izolimit nga pandemia. Shërbimet pritet të rihapen më 11 maj nën masa të rrepta për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar humbje të mëdha në tre mujorin e parë të këtij viti edhe për Disney. Rënia përllogaritet në 91% në fitimet e perandorisë së argëtimit.

Fitimi i Disney mori një goditje të madhe nga mbyllja e dymbëdhjetë parqeve të saj, si dhe kostot e lidhura me marrjen e shërbimit streaming Disney + nga terreni.

Parqet, përvojat dhe njësia e produkteve të kompanisë u godit veçanërisht nga shpërthimi i pandemisë.

Kompania tha që të ardhurat e saj ranë rreth 1 miliard dollar për shkak të të ardhurave të humbura. Vlerëson se ndikimi i koronavirusit në të gjitha bizneset e saj janë 1.4 miliardë dollarë. Dymbëdhjetë parqet e Disney në Amerikën e Veriut, Azi dhe Evropë janë mbyllur që nga 15 marsi.

Sidoqoftë, kompania njoftoi se Shanghai Disneyland, i cili është mbyllur që nga janari, do të rihapet në faza më 11 maj. Parku do të mirëpresë vizitorët me procedura të reja shëndetësore dhe parandaluese, si dhe pjesëmarrje të kufizuar.

Duke iu referuar efekteve të pandemisë në pothuajse të gjitha pjesët e biznesit të saj, Disney gjithashtu tha se nuk do të paguajë investitorët një divident për gjysmën e parë të fiskale 2020.

17
LEXONI EDHE KËTË:  Gjenocidi grek i vitit 1945 mbi popullsinë e Çamërisë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *