3 mijë shtëpi në Tetovë pa ujë për pije!

Lagjja 146 në Tetovë vazhdon të mbetet pa ujë të pijshëm. 3 mijë shtëpi të kësaj lagje që përfshirë edhe një pjesë të Reçicës së vogël janë pa ujë të pijshëm. Banorët detyrohen të gjejnë zgjidhje alternative duke mbushur ujë në çezmat publike ose duke marrë ujë nga burime të ndryshme në malin Sharr që nuk shërbejnë për pije, por vetëm për çështje higjienike.

Banor i lagjes 146: “Bisedohet për ujin por ne ujë s’kemi me vite, nuk ka ujë këtu, ujë mbushim te arabati ma poshtë shkojmë, mbushin ujë gratë, këtu nuk ka ujë. 10-15 vite jemi këtu pa ujë, s’kemi çka bëjmë nuk vjen asnjë të interesohet përpos për zgjedhje, vijnë i marrin votat dhe ikin”.

Banor i lagjes 146: “Ujë nuk ka, nuk mund të lash asgjë me atë ujë. Atë pishinën lartë e kanë ndërtuar, por nuk ka ujë ata duhet ta lëshojnë gomën poshtë për ujin por akoma se kanë bërë, a është për këtu a për tjetërkund nuk e dimë ne”.

Nga komuna e Tetovës thonë se projekti për sjelljen e ujit nga pishinat në Lisec deri në pishinat mbi lagjen 146, ka përfunduar dhe janë paraqitur pesë kompani. Javët në vijim do të përzgjidhet kompania me ofertën më të lirë.

Komuna e Tetovës:

“Gjatë ditës së sotme ka përfunduar edhe afati për tenderim ndërsa gjatë javës së ardhshme pritet edhe auksioni elektronik ku gjithësej janë paraqitur 5 kompani. Projekti në fjalë kap shumën prej 11 milion e 500 mijë denarëve”.

Televizioni 21 edhe e para dy muajsh ka njoftuar për këtë problem të këtyre banorëve. Krahas kësaj, lagjja 146 është duke u përballur edhe me mungesën e një shkolle ku nxënësit e kësaj lagje udhëtojnë për mbi 2 kilometra drejt shkollës më të afërt “Naim Frashëri”./Tv21

LEXONI EDHE KËTË:  Takimi i liderëve te Presidenti, mes datave 10 dhe 12 maj
34

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *