Në Shkup përurohet një lagje me emrin e dëshmorit të UÇK-së, Arben Bajrami

Me inciativë të qytetarëve të lagjes Orizare e Poshtme – Shkup, sonte u përurua lagjja “Arben Bajrami”, emër ky i heroit kombëtar, i cili u vra në mënyrë tinzare nga forcat policore në luftën e vitit 2001 në Maqedoni.

Bashkëqytetarët e lagjes së tij ku ishte rritur dhe ku kishet kaluar pjesën më të bukur të jetës me mjete të tyre arritën që të bëjnë një mrrekulli në lagjen e tyre, duke bërë që gjithçka të frymojë me ngjyrat “kuqezi” për nder të heroit të tyre të lagjes, ARBEN BAJRAMI. Ai njihet për pjesëmarrje në tre luftërat e lavdishme të UÇK-së, atë të Kosovës, Preshevës, Medvegjes dhe Bujanocit, qysh në moshë të re dhe në në luftën e Maqedonisë, me emblemën e UÇK-së në zonën e Karadakut të Kumanovës dhe Shkupit.

42
LEXONI EDHE KËTË:  Maqedonia, vendi me më shumë viktima në rajon nga Covid-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *