Connect with us

RAJON

Bisedimet Kosovë-Serbi, Palmer: SHBA dhe BE punojnë në partneritet

Published

on

I dërguari i posaçëm amerikan për rajonin e Ballkanit, Matthew Palmer ka shprehur mbështetjen e SHBA për proceset integruese të vendeve te rajonit.

Ndërsa vuri theksin tek përpjekjet e Shqipërisë edhe Maqedonisë se Veriut për të bindur siç tha Këshillin Evropian që të hapen negociatat për anëtarësim. Ndër arritjet e Shqipërisë Palmer përmendi marrëveshjen e 5 qershorit.

Pavarësisht përplasjeve sa i përket rolit udhëheqës në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë, Palmer ka theksuar se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian punojnë në partneritet

Palmer ka vlerësuar rolin e Bashkimit Evropian dhe të dërguarit të posaçëm, Miroslav Lajçak, për rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin publikisht dhe fuqimisht këtë proces dhe rolin e zotit Lajçak si dhe nxisin të dyja palët që të bëjnë papara”, tha ai, duke shtuar se ka një përmbajtje të fortë të qasjes transatlantike ndaj Ballkanit.

24
LEXONI EDHE KËTË:  Koronavirusi / Kurti: Shtëpia, vendi më i sigurt – evitoni zakonin e shtrëngimit të duarve
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

Kosovë/Shqipëri

LIFESTYLE

KURIOZITETE