Connect with us

RAJON

KE nënshkruan marrëveshje për 100 milionë euro kredi me Kosovën

Published

on

Komisioni Evropian ka nënshkruar të enjten memorandum mirëkuptimi me Kosovën për ndarjen e 50 milionë eurove si asistencë makro-financiare, në mënyrë që lehtësohen pasojat e shkaktuara nga pandemia e koronavirusit.

Pjesa e dytë e fondeve të ndara si kredi afatgjate, që po ashtu ka vlerën e 50 milionë dollarëve do të mund të ndahet këtë vit apo të fillim të vitit të ardhshëm.

Pjesë e dokumentit të nënshkruar është thënë se janë masat për forcim të stabilitetit financiar, adresimi i papunësisë së të rinjve, përmirësimi i qeverisjes së mirë dhe luftën kundër korrupsionit.

Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës që të ratifikojë këtë marrëveshje, në mënyrë që të hollat të kalojnë në menaxhim të autoriteteve të Kosovës.

Për ratifikimin e marrëveshjeve ndërkombëtare duhet miratimi 2/3 të deputetëve të Kuvendit të Kosovës, apo 80 vota.

29
LEXONI EDHE KËTË:  Kosova me politikat që ndjek shpejt do të përballet me mungesë të rinisë
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

Kosovë/Shqipëri

LIFESTYLE

KURIOZITETE