Connect with us

BOTA

OBSH: Të rinjtë nuk janë të pathyeshëm përballë COVID-19

Published

on

Të rinjtë nuk janë të pathyeshëm përballë COVID-19 dhe duhet të marrin të njëjtat masa paraprake sikurse pjesa tjetër e popullatës, për të mbrojtur veten dhe të tjerët, tha sot drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“E kemi thënë dhe e përsërisim, të rinjtë mund të infektohen, të rinjtë mund të vdesin dhe të rinjtë mund të transmetojnë virusin”, tha ai, gjatë një konference për shtyp.

“Duket se kthimet e rasteve në disa vende janë pjesërisht për shkak të të rinjve që kanë ulur vigjilencën e tyre gjatë verës, në hemisferën veriore”, shtoi Ghebreyesus.

Deri tash, nga pandemia kanë vdekur rreth 670 000 persona në të gjithë botën dhe më shumë se 17 milionë raste janë diagnostikuar që nga fundi i dhjetorit./AFP/

27
LEXONI EDHE KËTË:  Shtyhet gjykimi ndaj Netanyahut për shkak të koronavirusit
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

Kosovë/Shqipëri

LIFESTYLE

KURIOZITETE