MAQEDONI

MPB paralajmëron gjoba deri në 10 mijë euro për shitësit e mjeteve piroteknike

Të gjithë ata që do të përdorin mjete piroteknike gjatë festës së Vitit të Ri dhe për Krishtlindje do të gjobiten me nga 200 deri në 500 euro, ndërsa ata që do ti shesin ato do të dënohen me 3 deri në 10 vite burg. Këto janë sanksionet të parashikuara me nenin 31 të Ligjit kundër shkeljes së rendit publik. Për shkak se afrohen festat kur fishekzjarrët dhe mjetet e tjera piroteknike përdoren më së shumti, Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski njoftoi në rrjetet sociale se edhe këtë vit do të zbatojnë fushatën kundër përdorimit të mjeteve piroteknike. Nga MPB po ashtu thonë se kanë realizuar disa aksione për konfiskimin e mjeteve piroteknike. Deri në nëntor kanë zbuluar 11 raste të tregtimit të palejuar të mjeteve piroteknike dhe kanë ngritur padi penale kundër 11 personave. Ndërsa sipas planit operativ aksione të tilla do të ketë edhe ditët në vijim. Megjithatë nga pamjet që regjistroi kamera e Alsat sot, nuk vërehet ndonjë veprim konkret i policisë kur qarkullojnë para mjeteve piroteknike.

LEXO »  Kompanitë për ndihmën për paga do të mund të aplikojnë deri më 30 prill

Lajme të ngjashme

Në bazë të gjendjes epidemiologjike do të vendosen masat pas 20 prillit

PressOnline.mk

Maqedoni, mësimi online do të vazhdojë edhe në gjysmëvjetorin e dytë

Press Online

Faktorët që shkaktojnë çarjen e thembrave të këmbëve

PressOnline.mk

Things You Didn’t Know About the American Past Presidents

Press Online

Të padukshmit e Maqedonisë

Press Online

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

PressOnline.mk