MAQEDONI

Çfarë është trikiaza dhe si trajtohet?

Trikiaza është një mospërputhje anatomike e kapakëve të syve, që gërvishtin këto të fundit. Qerpikët rriten drejt bebes së syrit dhe kështu dëmtojnë sipërfaqen e përparme të syrit ose kornesë, si dhe artikulacionin dhe sipërfaqen e brendshme të qepallave.

Më së shpeshti është idiopatike – shkaku i vërtetë është i panjohur, por disa nga shkaqet e njohura përfshijnë blefaritin, ndryshimet post-traumatike dhe post-operative.

Simptomat e trikozës janë: ndjesi e trupit të huaj në sy, lotim, skuqje dhe ndjeshmëri e shtuar ndaj dritës. Në disa raste, trikiaza mund të shkaktojë abrazion të kornesë ose ulcerë ose ulcerë korneale. Trajtohet duke hequr qerpikët, gjëndrat ose duke ridrejtuar rritjen e qerpikëve që dëmtojnë syrin. Qerpikët hiqen me pincë dhe në raste të shpeshta, me elektrolizë ose kriokirurgji.

LEXO »  Taravari: Shumica e ka ngulfatur debatin parlamentar

Lajme të ngjashme

Mësim online apo me prezencë fizike, Carovska: Do të vendosim gjatë verës

PressOnline.mk

Dyshime për cilësinë e ushqimit në Maqedoni

Press Online

Rrokulliset autobusi në rrugën Kërçovë-Manastir

PressOnline.mk

Filipçe: Më 28 prill arrijnë 200 mijë vaksina kineze kundër Covid-19

PressOnline.mk

Të ngrohtë apo të ftohtë? Ja si duhet ta konsumoni ujin çdo ditë për rezultate të mahnitshme

PressOnline.mk

Pse Tetova përsëri nuk ka mjaftueshëm ujë të pijshëm?

PressOnline.mk