Lidhu me ne

TEKNOLOGJI

Unaza inteligjente mund ta zbulojë koronavirusin para se të shfaqen simptomat

»

: Botuar më

Një unazë inteligjente që tregon vazhdimisht temperaturën e një përdoruesi mund të zbulojë Covid-19 para se të shfaqen simptomat e jashtme, sipas një studimi të ri.

Të dhënat e mbledhura nga njerëzit që mbanin unazën Oura identifikoi me saktësi kur një përdorues u infektua me koronavirus, madje edhe në rastet kur nuk dyshohej për ndonjë infeksion. Studiuesit nga Universiteti i Kalifornisë San Francisco dhe San Diego raportuan se unaza inteligjente zbuloi simptoma delikate në më shumë se tre të katërtat e pjesëmarrësve, të cilët më pas dolën pozitivë për Covid-19.

“Shpresa është që personat e infektuar mund të përgatiten dhe të izolohen më herët, të thërrasin mjekun më herët, të njoftojnë ata me të cilët kanë pasur kontakte”, ka thënë një hulumtuese Ashley Mason.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

LIFESTYLE

TECH & AUTO

Lajme të ngjashme