Lidhu me ne

KULTURË

“Zgjoi” i Kosovës në prestigjiozin “Sundance Film Festival”

»

: Botuar më

Filmi i bazuar në ngjarje të vërtetë, rrëfimi i Fahrie Hotit që shpërfaq sfidat e grave në mungesë të burrave si pasojë e luftës së fundit në Kosovë, është në garë zyrtare në atë që konsiderohet festivali me më nam në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Sa jam e lumtur që projekti ynë është pjesë e Festivalit – sidomos për mua si regjisore dhe skenariste me projekt të parë të metrazhit të gjatë – po aq jam gëzuar që një temë për një grua të suksesshme nga Krusha e Madhe do të arrijë një audiencë shumë të gjerë”, ka thënë për KOHËN, regjisorja Blerta Basholli

Prishtinë, 15 dhjetor – Pandemia, pa dyshim ka ndryshuar traditat në industrinë e filmit. Por diçka që nuk ka ndryshuar është ëndrra dhe dëshira e regjisorëve për të qenë pjesë e Festivalit të Filmit në Sundance. Regjisorja Blerta Basholli e ka arritur këtë me filmin i saj debutues të metrazhit të gjatë.

“Zgjoi” është në konkurrencën zyrtare në “Sundance Film Festival”, njëri prej 27 festivaleve të kategorisë A nga mbarë bota, i cili lidhet edhe me emrin e aktorit të famshëm Robert Redford si themelues.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

LIFESTYLE

TECH & AUTO

Lajme të ngjashme