MAQEDONI

Vaji i ullirit, ilaç për tensionin, zemrën dhe diabetin

Njerëzit që konsumojnë një regjim ushqimor mesdhetar vuajnë më pak nga sëmundjet kardiovaskulare.

Ekspertët besojnë se çelësi i suksesit të këtij regjimi ushqimor është pikërisht vaji i ullirit.

Ky vaj përmban fenolë të cilët janë tepër efikase në hollimin e gjakut dhe parandalimin e mpiksjes së tij.

Bllokimi i enëve të gjakut konsiderohet një faktor i lartë rreziku për atakun në zemër dhe isheminë. Fenolët tek vaji i ullirit luajnë edhe rolin e antioksidantëve të cilët ulin rrezikun e sëmundjeve kronike.

i ullirit ulë rrezikun e mpiksjes së gjakut që shkakton atak të papritur në zemër. Ai mund të ulë rrezikun e sëmundjeve tumorale. Vaji i ullirit, një zgjedhje e zgjuar dhe e shëndetshme.

Kësisoj ju mund ta përdorni vajin e ullirit për të zëvendësuar ushqime si gjalpi dhe yndyrnat e tjera.

LEXO »  Spasovski: Do të ndalojmë anëtarësimin e policëve në parti politike

Lajme të ngjashme

Filipçe: Situata me Covid po qetësohet, por kujdesi duhet shtuar

PressOnline.mk

Maqedoni: Aktakuzë ndaj tre personave për përdorim të testeve të rrejshme PCR

PressOnline.mk

Kokainë, amfetaminë dhe shumë droga të tjera, policia ndërpret festën në Shkup

Press Online

Qeveria miratoi Memorandum për bashkëpunim për ndërtim të seksioneve të autostradave nga Korridoret 8 dhe 10

Press Online

Selami: Habitem se pse maqedonasit i ftojnë maqedonasit që të mos regjistrohen

Press Online

Debat nëse e diela duhet të jetë ditë pushimi

Press Online