MAQEDONI

Vaji i ullirit, rojë e zemrës, stomakut dhe trurit

Vaji i ullirit është një nga ushqimet më të njohura dhe më të përdorurit në kuzhinat e gjithë botës.

Duke qenë se konsiderohet si vaji më i shëndetshëm dhe me një aromë delikate, është opsioni i preferuar për miliona njerëz, shkruan ATSH-ja të premten.

Prodhohet nga ullinjtë, përmes një procesi natyral të shtypjes që ka për detyrë të mbajë të paprekura të gjitha vetitë dhe lëndët ushqyese.

Përmirëson shëndetin kardiovaskular

Kuron mëlçinë dhe fshikëzën e tëmthit.

Vaji i ullirit është një plotësues i shkëlqyeshëm për t’u integruar në dieta për të detoksifikuar mëlçinë dhe fshikëzën e tëmthit.

Duke e përfshirë atë çdo ditë në dietat tuaja mund të zvogëloni rrezikun e vuajtjes nga mëlçia e dhjamosur dhe probleme të tjera që e parandalojnë atë të funksionojë siç duhet.

Përmirëson tretjen

Duke qenë një yndyrë e tretshme lehtësisht, vaji është gjithashtu i shkëlqyeshëm për ruajtjen e shëndetit të sistemit të tretjes.

Përmbajtja e tij e lartë e lëndëve ushqyese thelbësore dhe efekti i tij i lehtë laksativ janë efektive në luftimin e problemeve të zakonshme të tilla si inflamacioni, aciditeti i stomakut dhe kapsllëku.

Parandalon goditjet në tru

Duke qenë kaq i dobishëm për sistemin kardiovaskular dhe qarkullimin e gjakut, vaji i ullirit zvogëlon rrezikun e vuajtjes nga goditja në tru. Kjo sepse parandalon formimin e mpiksjes së gjakut dhe parandalon gjakderdhjen.

LEXO »  Mickoski: Diaspora do të evidentohet, nuk mund të jetë pjesë e regjistrimit

Lajme të ngjashme

“Peshku i madh” nga Maqedonia do të dëbohet nga Zvicra

Press Online

Zaev: Të vazhdojmë t’i respektojmë masat anti-Kovid

PressOnline.mk

Vitamina D dhe trajtimi kundër COVID-19: Cila është e vërteta

Press Online

Pas dy dekadave Maqedonia bëhet gati për regjistrimin e popullsisë

Press Online

MPB: Pasaporta për 215 kriminelë të rrezikshëm

PressOnline.mk

46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19

Press Online