Lidhu me ne

TEKNOLOGJI

Zyrtarët amerikanë parashikojnë “fushatë të egër” nga hakerët

»

: Botuar më

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar se një fushatë e përgatitur e hakerëve që është zbuluar këtë javë, përbën një rrezik të madh për qeverinë dhe sektorin private.

Departamentet e Thesarit dhe Tregtisë të SHBA-së janë ato që ranë cak e sulmit, derisa Agjencia e Sigurisë Kibernetike dhe Agjencia e Sigurisë së Infrastrukturës(CISA), deklaruan se dëmi i sulmit do të ishte shumë “kompleks dhe sfidues”.

Dyshimet e zyrtarëve amerikanë thonë se përgjegjëse e sulmit është Qeveria ruse derisa kjo e fundit i ka mohuar pretendimet.

CISA nuk ka identifikuar kush ishte pas sulmit apo çfarë informacioni është vjedhur apo ekspozuar, raporton BBC.

Ndërkohë, Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden, tha se ai do ta bënte sigurinë kibernetike një “përparësi kryesore” të administratës së tij.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

LIFESTYLE

TECH & AUTO

Lajme të ngjashme