Lidhu me ne

KULTURË

Veprat e Valton Beqirit botohen në Shkup

»

: Botuar më

Në sallën e Qendrës Kulturore Informative në Shkup, u promovua botimi i miniaturave për flaut dhe piano nga kompozitori ynë i mirënjohur Valton Beqiri.

Fillimisht fjalën e mori ideatorja e këtij projekti, flautistja Sarana Ademi, e cila shtjelloi procesin deri te realizimi përfundimtar i veprave me motive nga të gjitha trojet shqiptare.

Ajo u shpreh se ky botim do të jetë në funksion të muzicientëve për shumë vite. Sipas recenzentes, prof. Venera Mehmetagaj-Kajtazi, këto miniatura ofrojnë mundësinë e përzgjedhjes së veprave nga njëra prej tyre e deri te kombinimi apo realizimi i tyre në tërësi.

Ajo po ashtu theksoi se këto vepra do të jenë pjesë e shpeshtë e repertorit koncertal jo vetëm në suaza kombëtare, por edhe ndërkombëtare.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

LIFESTYLE

TECH & AUTO

MË TË LEXUARAT