MAQEDONI

Eksperti amerikan i habitur si shqiptarët e Maqedonisë nuk e përkrahin Nënën Terezën e Skenderbeun!

Njohësi i çështjeve politike në Ballkanin Perëndimor nga SHBA’ja, Alon Ben-Meir, ka shprehur shqetësimin për qasjen ndaj identitetit nacional dhe atij fetar tek shqiptarët e Maqedonisë.

Ben-Meir ka thënë se ka ngelur i habitur nga ideja se si grupet fanatike fetare thonë se shqiptarët nuk duhet ta njohin Nënën Terezë si shenjtërore, e as Gjergj Kastrioti Skënderbeun, për shkak të përkatësisë së tyre fetare.

Eksperti politik amerikan këto reagime i ka bërë në rrjetin social ‘Facebook’, duke ua përcjellë fotografitë e dy monumenteve të entiteteve kombëtare, të vendosura në Maqedoni.

“Isha i surprizuar kur morra vesh se një shumicë e shqiptarëve të Maqedonisë e identifikojnë vetën e tyre më përpara myslimanë, sesa shqiptarë. Këta janë zëra që dalin nga grupet fanatike të religjionit”, ka konstatuar Ben-Meir, përcjell PressOnline.mk

“Ata thonë se Nënë Tereza nuk duhet të njihet si shënjëtore, ani pse ajo ishte shqiptare nga Maqedonia, nën pretekstin se ajo nuk përfaqëson interesat e komunitetit mysliman. Numri i personave që besojnë se as Gjergj Kastrioti Skënderbeu, i cili udhëhoqi kryengritjen kundër Perandorisë Osmane përgjatë viteve 1400, nuk duhet të njihet për shkak se është krishter, është duke u rritur me të madhe, fatkeqësisht”, ka deklaruar tutje ai.

LEXO »  Masat e reja nuk parashikojnë mbylljen e kufijve

Lajme të ngjashme

Sot nis vaksinimi masiv kundër COVID-19 në Maqedoni

PressOnline.mk

Kryhet edhe një operacion i rrallë në Spitalin e Tetovës,”Korigjimi i Diafragmës”(FOTO)

PressOnline.mk

Kodra e Diellit në duart e Qeverisë!

Press Online

Alma-M – Kompania TOP 2 e ngjarjes TOP 100

Press Online

Zaev: Zgjidhja për shtetësinë, javën e ardhshme (VIDEO)

PressOnline.mk

Rashkovski nuk ka pronë, gjithçka u ka transferuar fëmijëve të tij

PressOnline.mk