MAQEDONI

Sëmundjet që krijohen nga mungesa e vitaminës F

Vitamina F luan rol të madh në krijimin e bilancit mbrojtës dhe paraqet bazën për të sintetizuar acidet e tjera të ngopura yndyrore, thonë ekspertët.

Pasoja e mungesës së kësaj vitamine është humbja e ujit nga trupi, i cili manifestohet me etje të tepruar.

Nëse ka një mungesë kronike mund të ndodhin edhe çrregullime të enëve të gjakut në formën e aterosklerozës, flebitit, trombozës, infarkt miokardi, dhe gjithashtu çrregullime të mëlçisë, si dhe të rezistencës ndaj viruseve dhe baktereve, transmeton KP.

Për të siguruar sasi optimale çdo ditë duhet të merren 10 deri në 20 gramë të kësaj vitaminë, e cila për fat të keq ndodh rrallë.

Acidet gjysmë të ngopura yndyrore, në të cilat ndodhet vitamina F, janë të përqendruara në fara të lulediellit, lirit… Dhe në mënyrë që të plotësohen nevojat e përditshme, është e mjaftueshme të konsumohen vetëm dy lugë vaj të ftohtë luledielli.

LEXO »  Mbeshtetje financiare prej 52 milionë denarë nga ministria e Ekonomisë

Lajme të ngjashme

Marrëveshja për Kodin Zgjedhor, pa rezultat

Press Online

Mobile Marketing is Said to Be the Future of E-Commerce

Press Online

Maqedonia lider në Evropë për nga numri i konsumuesve të duhanit

Press Online

Dy vëllezër nga Saraji edhe pse të infektuar me Covid-19, tentuan ta lëshojnë shtetin

PressOnline.mk

Filipçe takohet me kreun e BFI-së, Shaqir Fetahi, diskutohet për Covid-19

PressOnline.mk

Zgjedhjet lokale mund të shtyhen për një muaj

Press Online