KURIOZITETE

Toka lëkundet çdo 26 sekonda dhe nuk dihet përse

Toka është një planet në lëvizje të vazhdueshme, edhe pse këto lëvizje i identifikojmë më së shumti kur ndodhin fatkeqësi natyrore, si për shembull tërmetet, që gjenerohen nga përplasja ose rrëshqitja ndaj njëra tjetrës të pllakave tektonike.

Por shumë pak dinë që ekziston një lëkundje, edhe pse shumë e lehtë, e cilësuar si mikrosizmike, që ndodh në mënyrë të pashmangshme çdo 26 sekonda, dhe përfshin të gjithë rruzullin tokësor. Një lëvizje, për më shumë, të cilës ende sot nuk i dihet shkaku.

I pari që ka identifikuar lëkundjen misterioze, sipas një shkrimi që e transmeton Sot, ka qenë në vitet ’60 gjeologu amerikan Jack Oliver, i Columbia University.

Në atë kohë, ai nuk kishte mundësi të regjistronte me instrumente diçka kaq të lehtë, por konstante. Në vitet ’80 një tjetër studiues, Gary Holocomb, vuri re se lëkundja ishte më e fortë gjatë stuhive, por kjo dukuri nuk shpjegonte si gjenerohej, dhe ku.

Teoritë janë të shumta, nga ndikimi i rrezeve diellore, një vullkan nënujor ose një burim i panjohur energjie, por teoria më e ndjekur sot për sot është ajo që lëkundja, harmonike dhe ekzakte, vjen nga valët e oqeanit, që përplasen me platformën kontinentale.

Një lëvizje pothuajse “simfonike”, ndoshta e vjetër sa vetë Toka, që intereson pothuajse të gjithë planetin, fillon në Amerikën e Veriut dhe përfundon duke u përplasur në gjirin e Guinesë, aty ku sipas instrumenteve buron lëkundja, çdo 26 sekonda.

Viti 2020 ka qenë një nga më të ”heshturit” e historisë moderne, me pjesë të aktiviteteve njerëzore që u bllokuan për muaj të tërë nga masat kundër pandemisë.

Heshtja e planetit ka evidentuar edhe më shumë lëkundjen e përhershme, dhe studiuesit mendojnë se të dhënat që u mblodhën gjatë vitit 2020 mund të shpjegojnë një herë e mirë misterin e kësaj dukurie.

LEXO »  “Do të shohësh anën time provokuese?”, Sara çorodit Andin, ai nuk di çfarë të thotë

Lajme të ngjashme

Kleriku thotë se personat që marrin vaksinën anti-covid janë homoseksualë

Press Online

Toçe: Në jug të Shqipërië ka kusherinjë që martohen me njëri-tjetrin

PressOnline.mk

Për herë të parë flasin çifti kosovar që u bënë viral me video në Tik Tok

PressOnline.mk

Ndalet për të blerë detergjent enësh, bëhet fitues lotarie prej 1 milion eurosh

PressOnline.mk

Dasma e bujshme, sheiku paguan 50 milion dollar dhe e “mbulon” në diamante nusen 25-vjeçare (VIDEO)

PressOnline.mk

Studimi: Uji me klor i pishinës “mund të vrasë” koronavirusin në 30 sekonda

PressOnline.mk