Lidhu me ne

BOTA

Agjencia Evropiane e Barnave kërkon që koha mes dy vaksinave të jetë 42 ditë

»

: Botuar më

Agjencia Evropiane e Barnave ka deklaruar se intervali maksimal prej 42-ditësh mes dozës së parë dhe të dytë të vaksinës së Pfizerit-BioNTech, duhet të respektohet për të pasur efektshmëri të plotë.

Agjencia ka bërë me dije se dëshmitë e efikasitetit bazohen në një studim ku administrimi ishte bërë nga 19 deri në 42 ditë me diferencë. Ajo ka theksuar se mbrojtja e plotë vjen shtatë ditë pas përforcuesit, raporton Reuters.

Dy kompanitë që shpikën vaksinën anti-Covid kanë deklaruar gjithashtu se efektshmëria e vaksinës arrihet në rast se respektohet periudha e caktuar e përdorimit.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

LIFESTYLE

TECH & AUTO

Lajme të ngjashme