KURIOZITETE

Një monedhë e veçantë për nder të 95-vjetorit të Mbretëreshës Elizabeth II

Një monedhë speciale me vlerë pesë funte (5.54 euro) do të lëshohet në Britani të Madhe përpara ditëlindjes së 95-të të Mbretëreshës Elizabeth II, njoftoi sot Thesari Mbretëror.

“Zemra ime dhe përkushtimi im” është slogani që do të gdhendet në monedhë dhe i referohet një premtimi që mbretëresha ua bëri subjekteve të saj gjatë mesazhit të saj të parë televiziv të Ditës së Krishtlindjes në vitet 1950.

Monedhat 5-funtëshe nuk janë në përdorim të përditshëm dhe tradicionalisht lëshohen vetëm për raste shumë të veçanta.

Mbretëresha, ditëlindja e së cilës është më 21 prill, paraqitet në monedhat dhe kartmonedhat normale të valutës britanike. \ Atsh

LEXO »  Vathë me forma të veçanta

Lajme të ngjashme

Sekretet e një prej vendeve më të mëdha të adhurimit në botë, xhamisë së Abu Dabit

PressOnline.mk

Modelja ruse i bën ftesë publike Don Xhonit: Të pres të vish në Rusi

PressOnline.mk

Qytetarja ia ofron Albin Kurtit shtëpinë me 400 metra katrorë falas

PressOnline.mk

Liqeni “i plastikës” në Bolivi

Press Online

Mbretëresha Elizabeth 94-vjeçare nuk i ndahet kalërimit

Press Online

Ishulli pa asnjë të infektuar. Si ia doli?

Press Online