Lidhu me ne

TEKNOLOGJI

Shitësit online përjetojnë humbje si pasojë e Brexitit

»

: Botuar më

Shitës online me pakicë në vende të ndryshme të Bashkimit Evropian kanë thënë se më nuk do i dërgojnë porositë në Britaninë e Madhe për shkak të ndryshimeve në taksa nga Brexitit.

Firma e njohur e biçikletave “Dutch Bike Bits” thotë se tani e tutje do dërgojë porosi në tërë botën përpos Britanisë.

“Ne jemi të detyruar nga politikat britanike që t’i ndalojmë marrëdhëniet me klientë britanikë”, ka shkruar ajo në faqen e saj të internetit, shkruan BBC.

“Beer On Web”, kompani e shitjes së dekoreve online e cila ndodhet në Belgjikë ka thënë se është duke iu shmangur shitjeve në Britani për shkak të masave të reja të Brexitit.

Kompani të tjera janë të zemëruara pasi që po përballen me koste të larta të taksave dhe vendimeve burokratike që bien ndesh me ato të Britanisë së Madhe pas marrëveshjes për Brexit. Brexiti ka ndikuar në ndryshimet e rregullave të TVSH-së që nuk vlejnë për shtetet e tjera të BE-së.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

LIFESTYLE

TECH & AUTO

MË TË LEXUARAT