Lidhu me ne

MAQEDONI

SHGM: Gazetarët ndër të parët të marrin vaksinën antiCOVID

»

: Botuar më

Shoqata e Gazetarëve në Maqedoninë e Veriut (SHGM) ka kërkuar që punonjësit mediak të jenë në listën me prioritet për marrjen e vaksinës kundër CoVid-19.

Sipas kësaj shoqate, gazetarët janë në krah të mjekëve, policëve, ushtarëve dhe uniformave të tjera gjatë përballjës me pandeminë.

Kryetari i SHGM-së, Mlladen Çadikovski tha se gazetarët dhe kameramanët janë të ekspozuar drejtpërdrejtë me rrezikun e infektimit nga virusi korona dhe se ka marr premtimin nga Ministria e Shëndetësisë se do të këtë prioritetet gjatë vaksinimit.

“Po, ne tani më jemi në kontakt me Ministrinë e Shëndetësisë pasi që konsiderojmë se gazetarët nëse jo në ‘frontline’ janë menjëherë pas punonjësve shëndetësor në linjën e dytë të luftës me pandeminë. Nga Ministria e Shëndetësisë kishte disponim dhe në një mënyrë na premtuan se do të jemi në grupin e parë të personave, të cilët do të vaksinohen kundër CoVid-19″, deklaroi Mlladen Çadikovski, Kryetar i SHGM-së.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

LIFESTYLE

TECH & AUTO

MË TË LEXUARAT