MAQEDONI

Sela: Jo Naser Zyberit, politizimi i institucionit të Avokatit të Popullit nuk do të tolerohet

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, në një postim ne rrjetin social Twitter ka theksuar se propozimi i koalicionit qeverisës për të emëruar kandidatin e dështuar për kryeministër të BDI-së, Naser Zyberi, në pozitën e Avokatit të Popullit, nënkupton politizimin e një prej institucioneve tona të pavarura, i cili po shndërrohet në çmim ngushëllimi për partinë që ka ko-organizuar kapjen e shtetit dhe ka vjedhur zgjedhjet e fundit në Maqedoninë e Veriut.

Sipas Selës, me ligjet në fuqi, askush nuk guxon të ndikojë në punën e Avokatit të Popullit për të mbrojtur në mënyrë efektive të drejtat dhe liritë e qytetarëve kur ato shkelen nga shteti.

Sela shton se ky propozim nëse do të realizohej do të paralajmëronte vdekjen e institucionit të Avokatit të Popullit dhe do të pengonte edhe realizimin e agjendës sonë të integrimit në BE.

LEXO »  Maqedonia kritikon BE-në për mungesë të ndihmës me vaksina

Lajme të ngjashme

Tentoi të vjedhë këpucë prej 200 euro, 35-vjeçari nga Kosova kapet nga Policia e Maqedonisë

PressOnline.mk

Grubi: Dita e Romeve, ditë e ndërgjegjës tonë qytetare

PressOnline.mk

Maqedonia bëhet gati të nisë vaksinimin kundër COVID-19

Press Online

Zaev: Verzioni britanik po merr hov , andaj jemi të detyruar për masa të reja

PressOnline.mk

Përqindje e lartë e papunësisë në mesin e të rinjve

Press Online

Mbledhja e përbashkët Maqedoni-Kosovë më 25 janar

Press Online