Lidhu me ne

RAJON

Fushata pro-ruse në Serbi kundër vaksinave nga Perëndimi

»

: Botuar më

“Vaksina ruse, kineze apo Pfizer/BioNTech?”. Kjo, ditëve të fundit, është dilema më e shpeshtë e qytetarëve të Serbisë, të cilët aktualisht kanë mundësi që të vendosin për njërën prej tre vaksinat kundër koronavirusit.

Pasi që Qeveria e Serbisë, më 11 janar, u ofroi qytetarëve të saj opsionin që përmes portalit “eUprava” të lajmërohen për vaksinim, çështja nëse duhet të vaksinohen me vaksinën ruse Sputnik V, me vaksinën kineze Sinopharm apo me vaksinën e prodhimit amerikano-gjerman Pfizer/BioNTech, ka nxituar një varg diskutimesh, veçanërisht në rrjetet sociale.

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, e cila është personi i parë i vaksinuar në Serbi, ka porositur qytetarët që zgjedhja e vaksinës nuk është e rëndësishme, në rast se ajo është e miratuar nga Agjencia për barna dhe pajisje mjekësore e Serbisë.

“Nuk e kam zgjedhur vaksinën. Vaksina e Pfizerit ka qenë e para që ka arritur në Serbi. Po të kishte qenë vaksinë kineze, do ta merrja atë. Po të ishte ruse, po ashtu do ta merrja atë”, ka sqaruar kryeministrja Bërnabiq, më 19 janar, në një konferencë për gazetarë.
Ajo i ka porositur qytetarët se vaksinën nuk duhet ta zgjedhin në bazë të kriterit “gjeopolitik”. Megjithatë, gjeopolitika duket se ka rëndësi, të paktën duke gjykuar nga postimet dhe komentet e përdoruesve të mediave sociale.

Dezinformimi rus
Në mënyrë globale, Bashkimi Evropian (BE) ka paralajmëruar për një fushatë dhe për dezinformimet pro-Kremlinit, të cilat përhapen qëllimisht në mënyrë që të minojnë besimin te vaksinat.

Në raportin e tij, “Ndërtimi i imunitetit ndaj dezinformimit” (Building immunity to disinformation), të botuar më 18 janar 2021, është potencuar lista me 60 dezinformime dhe teori të ndryshme të konspiracionit, që janë përhapur më së shpeshti me këtë qëllim, në forume dhe rrjete sociale. Disa prej tyre janë shumë të pranishëm edhe në Serbi.

Një person në Prishtinë kalon pranë një murali dedikuar punonjësve shëndetësor që po punojnë gjatë pandemisë së koronavirusit.
LEXONI EDHE

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

publicitet

LIFESTYLE

TECH & AUTO

MË TË LEXUARAT