Lidhu me ne

SHËNDETI

Benefitet e lëngut të shegës

»

: Botuar më

Lëngu i freskët nuk ka pse të jetë vetëm i gjelbër ose i mbushur me spinaq. Shega është përdorur si ilaç në mjekësi para mijëra vitesh.

Tani, ky lëngë është duke u studiuar për benefitet shëndetësorë që ka. Mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit dhe të forcojë imunitetin.

Këto janë disa nga të mirat shëndetësorë që ka shega:

Antioksidant

Kokrrat e shegës përmbajnë nuancën e kuqe nga polifenolët. Këto kimikale janë antioksidanë të fuqishëm.

Lëngu i shegës përmban nivel të lartë të antioksidantëve, më shumë se të gjithë lëngjet e frutave tjera. Gjithashtu ka tre herë më shumë antioksidanë se vera e kuqe dhe çaji i gjelbër. Antioksidanët ne lëngun e shegës mbrojnë qelizat nga dëmtimet dhe reduktojnë inflamacioni.

Vitaminë C

Një lëngë i vetëm i shegës ka më shumë se 40 për qind vitaminë C se sa që merr një person në ditë atë vitaminë.

Parandalon kancerin

Lëngu i shegës është bërë më shumë zhurmë kur një studim zbuloi se mund të ndihmojë për të ndaluar rritjen e qelizave të kancerit të prostatit, edhe pse ende janë duke u bërë studime të mëdha për këtë frutë.

Sëmundjet e zemrës

Lëngu i shegës është cilësuar si lëngu më i mirë për shëndetin e zemrës. Ai mbron zemrën dhe arteriet.

Disa nga benefitet e tjera që ka lëngu i shegës është edhe përmirësimi i memories, është i pasur me vitamina, si dhe i mirë për shtypjen e gjakut.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

publicitet

LIFESTYLE

TECH & AUTO

MË TË LEXUARAT