Lidhu me ne

KURIOZITETE

Njihuni me katër derrat që luajnë video-lojëra

»

: Botuar më

Katër derra janë trajnuar për disa ditë nga shkencëtarët që të luajnë video-lojëra. Kjo do të bëhet përmes hundës së tyre.

Hamlet, Omelette, Ebony dhe Ivory, janë derrat që u trajnuan për ta përdorur një levë për të drejtuar kursorin në ekran

Shkencëtarët kanë thënë se fakti që derrat kuptuan lidhjen mes kursorit dhe lojës nuk është diçka e vogël, derisa derrat vazhdonin të luanin pasi iu dha “shpërblimi” i ushqimit, shkruan BBC.

Për të fituar nivelin e lojës, derrave u jepet një topth ushqimor ndërsa gjatë testimit, ajo u ndalua dhe derrat vazhdonin lojën duke u “inkurajuar” nga shkencëtarët.

“Ky lloj studimi është i rëndësishëm sepse si me çdo qeni të ndjeshme, mënyra se si ne ndërveprojmë me derrat dhe çfarë u bëjmë atyre ndikon dhe ka rëndësi për ta”, tha studiuesi Candace Croney.

Nga të katërtit, Yorkshire dhe Hamleti ishin më të mira në garë ndërsa gara mes tyre u bë e vështirë dhe zgjati më tepër.

publicitet
Klikoni për të komentuar

Lini një koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

op/ed

publicitet

LIFESTYLE

TECH & AUTO

MË TË LEXUARAT