RAJON

“E njohur për retorikën kundër vendit tonë”, mediat serbe: Kush është Vjosa Osmani, presidentja e sapo zgjedhur e Kosovës

Për zgjedhjen e Vjosa Osmanit si presidente e shtetit të Kosovës, kanë shkruar edhe mediat serbe. Në një artikull të publikuar nga Blic, ku jepet lajmi për zgjedhjen e presidents, theksohet retorika e saj anti-Serbe që në titull dhe shtjellohet në tekst. Në artikull flitet për karrierën e saj politike, ndërsa I është bërë edhe një biografi jetës së saj.

Artikulli i plotë:

Presidentja e sapo zgjedhur e institucioneve të përkohshme në Prishtinë, Vjosa Osmani, filloi të përfshihej në politikë në vitet e saj të adoleshencës si aktiviste e Aleancës Demokratike të Kosovës (LDK).

Pozicioni i parë domethënës i Osmanit, i cili kohët e fundit ka spikatur në retorikën anti-serbe, pasoi në 2009, kur ajo u zgjodh shef i kabinetit të presidentit të atëhershëm të institucioneve të përkohshme në Prishtinë, Fatmir Sejdiu.

Ajo mori detyrën e presidentit të përkohshëm të institucioneve të përkohshme të Prishtinës në 5 nëntor 2020, si presidente e atëhershme e parlamentit në përputhje me të ashtuquajturën kushtetutë. Kosova, pasi presidenti dhe një nga komandantët e ish-UÇK-së, Hashim Thaçi, paraqiti dorëheqjen e tij të parevokueshme nga ajo pozitë.

Thaçi dha dorëheqjen pasi Gjykata Speciale me bazë në Hagë për UÇK-në e paditi atë për krime lufte të kryera kundër serbëve, joshqiptarëve të tjerë dhe kundërshtarëve politikë gjatë konfliktit në Kosovë.

Ishte gjatë kësaj periudhe që Osmanijeva u largua nga LDK dhe u bashkua me Lëvizjen Vetëvendosje të Kryeministrit aktual të sapo zgjedhur Albin Kurti, pas së cilës retorika e saj antiserbe u bë më e artikuluar.

– E gjithë bota i ka parë krimet e kryera nga Serbia – tha Osmani dhe shtoi se drejtësia do të vendoset “vetëm kur Serbia të pendohet dhe të kërkojë falje” dhe të sigurojë që ata që kanë kryer ato krime të sillen para drejtësisë.

LEXO »  Frikë në Beograd, kamioni me raketa përmbyset në rrugë

Në intervistën e përmendur për shërbimin publik britanik, Osmani refuzoi të përgjigjej në pyetjen nëse, nëse do të kishte mundësi, ajo do ta falte ish-Presidentin Thaçi, i cili po gjykohet në Hagë.

Sipas të dhënave nga biografia e saj, Osmani, përveç shqipes amtare, flet spanjisht, turqisht, anglisht dhe serbisht. Ajo lindi në vitin 1982 në Mitrovicë, ku mbaroi shkollën fillore dhe të mesme.

Ajo u diplomua për drejtësi në Universitetin e Prishtinës, ku më vonë dha mësim si profesoreshë e së drejtës ndërkombëtare, dhe si profesoreshë e universitetit ajo gjithashtu dha mësim në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2004, ajo mori një bursë për të përfunduar masterin në Universitetin e Pittsburgh, dhe në vitin 2009, falë suksesit të saj, ajo përsëri fitoi një bursë të plotë për studime të doktoratës në të njëjtin fakultet. Si studente në Fakultetin e Prishtinës, ajo ka punuar për Misionin e Kombeve të Bashkuara në Kosovë – UNMIK.

Më vonë, ajo bashkëpunoi me organizata të shumta ndërkombëtare, nga Kryqi i Kuq, përmes Misionit të Këshillit të Evropës në Kosovë, deri në organizatën Amerikane për ndihmë dhe mbështetje të USAID. Ajo është e martuar dhe nënë e dy vajzave. dosja.al)

Lajme të ngjashme

​Blinken uron Kurtin: Do ta keni përkrahjen e plotë të SHBA-së

PressOnline.mk

Identiteti kulturor i Shqiptarëve në Serbi dhe rreziku i ndryshimit?

Press Online

Kosova synon anëtarësimin në OSBE

Press Online

Bashkimi Evropian këmbëngul në rifillimin e dialogut Kosovë-Serbi

Press Online

Arrestohet shqiptari, rrahu gruan me rrip dhe lidhi djalin me zinxhir në makinë për ta goditur

PressOnline.mk

Pse Kosova po i ikë liberalizimit të tregut të energjisë?

Press Online