DOSJE

“Puçi” në Jordani, vëllai tentoi ta rrëzoj nga pushteti mbretin Abdullah II

20 persona janë arrestuar në tentim grushtshtetin e organizuar në Jordani, në mesin e tyre edhe Princi Hamzah bin Hussein.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se gjysmë vëllai i mbretit Abdullah II ishte organizatori i puçit të dështuar së bashku me disa akter të huaj, shkruan Indeksonline.

Princi Hamzah është djali i mbretit të ndjerë Hussein të Jordanisë dhe gruas së katërt Mbretëresha Noor.

Ai është gjysmë-vëllai i Mbretit në fuqi Abdullah II dhe më parë ishte Princi i Kurorës i vendit të Lindjes së Mesme, një aleat kryesor i SHBA para se të zëvendësohej papritur nga një nga djemtë e Mbretit Abdullah.

Zëvendës Kryeministri i Jordanisë akuzoi sot ish-princin e kurorës për komplot me fuqitë e huaja në një ‘komplot dashakeqës’ që ai pretendonte se kishte kërcënuar sigurinë kombëtare.

Ministri i Jashtëm Ayman Safadi u tha gazetarëve se komploti i pretenduar i ‘destabilizimit’ ishte prishur në “orën zero”.

Z. Safadi nuk përmendi cilat fuqi të huaja pretendohet të përfshihen

Kjo vjen pasi 20 persona u arrestuan për komplotin e pretenduar, duke përfshirë ish-ministrin e financave të vendit Bassem Aëadallah – një këshilltar i Princit të Kurorës Saudite Mohammed bin Salman.

Sot Arabia Saudite, një aleat afatgjatë i Jordanisë, ndau mbështetjen e tyre pas pretendimeve të një grushti shteti.

Mbretëresha e Jordanisë Noor Al Hussein kritikoi sot pretendimet se djali i saj komplotoi një grusht shteti si ‘shpifje e ligë’, mes raporteve që ai ishte vendosur në arrest shtëpiak.

Mbretëresha jordaneze e lindur në Amerikë, 69, tha se shpresonte ‘duke u lutur që e vërteta dhe drejtësia të mbizotërojnë’ pas arrestimit të raportuar të djalit të saj Princit Hamzah bin Hussein. /IndeksOnline/

LEXO »  Misteri i Papa Klementit XI – Albani dhe i familjes se tij shqiptare (VIDEO)

Lajme të ngjashme

Ky është qyteti me më shumë miliarderë në botë

PressOnline.mk

“Ali Pasha ka thënë: dy shqiptarë janë shumë!”

Press Online

Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Press Online

Të gjitha “shtetet” e vetëshpallura shqiptare

Press Online

Shqiptarja nga Manastiri, inxhinierja e parë femër në Turqi

Press Online

NATO në Serbi!

Press Online