MAQEDONI

Mickoski: Diaspora do të evidentohet, nuk mund të jetë pjesë e regjistrimit

Lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare në konferencën e sotme për shtyp ka përsëritur edhe një herë se sipas tij diaspora vetëm do të evidentohet dhe nuk do të regjistrohet në procesin e regjistrimit që pritet të zhvillohet gjatë shtatorit në vendin tonë.

Mickoski u arsyetua tha se qëndrimet e tij janë të bazuara në me nenin 8, paragrafi 2 dhe 3 nga Ligji për Regjistrimin e Popullsisë.

“Diaspora evidentohet, dhe nuk mund të jetë pjesë e regjistrimit. Të gjithë personat që kanë më shumë se 12 vjet që nuk jetojnë në vend, nuk mund së bashku me mua të futen në numrin e përgjithshëm të personave rezident.

As unë dhe as VMRO-DPMNE-ja nuk do të pranojmë ato numra. Nuk ekziston fuqi që do të më shtyj të shkoj në kundërshtim me standardet e Eurostat”, tha mes tjerash Mickoski.

LEXO »  RMV, Kuvend: Pakoja e pestë e masave anti-krizë sot në rend dite

Lajme të ngjashme

Skandali me pasaportat false rrezikon liberalizimin e vizave?

Press Online

‘Non-paper-i’ për vendet e Ballkanit, Osmani: Nuk shqetësohem për Maqedoninë e Veriut

Press Online

Fazliu: Shqiptarët të regjistrohen masovikisht

PressOnline.mk

42 viktima dhe 1 174 raste të reja me COVID në 24 orët e fundit

PressOnline.mk

Vaji i ullirit, rojë e zemrës, stomakut dhe trurit

Press Online

Pandemia shpërfaqi vonesën e digjitalizimit në Maqedoni

Press Online