BOTA

Në Mekë do lejohen të vaksinuarit dhe ata që kanë kaluar Covid-in

Vendet e shenjta në Arabinë Saudite, të vizituara nga miliona myslimanë çdo vit për muajin e Ramazanit, këtë vit do të qëndrojnë të hapura vetëm për një kategori të caktuar njerëzish për shkak të koronavirusit.

Ministria e Haxhit njoftoi se nga 13 prilli tre kategori personash që do të pranohen për të marrë pjesë në lutjet në xhaminë e madhe në qytetin e shenjtë të Mekës dhe në xhaminë e profetit në qytetin e Medinës do të jenë ata që kanë marrë dy doza të vaksinës, një dozë vaksine para 14 ditësh dhe ata që e kanë kaluar virusin.

Njerëzit do të lejohen të sjellin me vete vetëm ujë ndërsa për të shmangur iftarin kolektiv.

LEXO »  Ndodh për herë të parë në histori! Në çdo cep të botës për 3 orë, vjen lajmi i shumëpritur

Lajme të ngjashme

Agjencia Evropiane e Medikamenteve rekomandon vaksinimin e gjitha grupmoshave me Astrazeneca

PressOnline.mk

BE-ja mund të mos e vazhdojë kontratën me AstraZeneca

PressOnline.mk

Brukseli kërkon pasaportat e vaksinimit për Covid

PressOnline.mk

Pompeo: Sistemi raketor rus në Turqi rrezikon sigurinë amerikane

Press Online

Gjykata Evropiane përkrah vaksinimin e detyrueshëm të fëmijëve

PressOnline.mk

Shteti i parë në Evropë pa Covid, jeta rifillon normalisht

PressOnline.mk