RAJON

Vjosa Osmani zyrtarisht e mori detyrën presidente e Kosovës

Presidentja e re e Kosovës, Vjosa Osmani sot zyrtarisht e mori detyrën nga ushtruesi i deritanishëm i detyrës në atë funksion, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca.

Ceremonia shtetërore me këtë rast ishte mbajtur në sheshin “Ibrahim Rugova” në kryeqytetin e Kosovës, ku Osmani dhe Konjufca shikonin paraqitjen e Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK).

Nga kabineti i presidentes njoftuan se, për shkak të situatës me pandeminë, nuk do të ketë ceremoni tjetër inauguruese, por do të mbahen disa aktivitete individuale të Osmanit, siç është pritja e komandantit të FSK-së, Rahman Rama dhe të gjeneralëve të tjerë, si dhe e xhudistëve të Kosovës të cilët gjatë kohës së fundit shënuan rezultate të dukshme në disa manifestime botërore.

Në inaugurimin e Osmanit në sheshin para Kuvendit të Kosovës krahas familjes së saj – bashkëshortit dhe dy vajzave, morën pjesë edhe ambasadorët e të ashtuquajturit “Kuinti”, gjegjësisht të pesë shteteve më me ndikim të cilat kanë përfaqësitë e tyre në Prishtinë, SHBA-ja, Britania e Madhe, Gjermania, Italia dhe Franca, si dhe kryeministri Albin Kurti dhe anëtarë të kabinetit të Qeverisë.

Mandatin pesë vjeçar në krye të shtetit Osmani e fitoi nga Kuvendi i Kosovës të dielën më 4 prill.

LEXO »  Hoxhë Fatmir Latifi: Mos na i mbyllni Xhamitë për Ramazan, virusi shërohet edhe me lutje

Lajme të ngjashme

Vetëvendosje paralajmëron zgjedhje në rast se Osmani nuk bëhet presidente: Nuk pranojmë asnjë kandidat tjetër

PressOnline.mk

Kërkohet lirimi dhe kthimi në punë i mjekut që s’u ofroi shërbime pacientëve në Podujevë

PressOnline.mk

Tërhiqet Qeveria, “për Ligjin për Zgjedhje gjithçka vazhdon në bashkëpunim me opozitën”

Press Online

Anija amerikane mes dy anijeve shqiptare, patrullim në brigjet e Shqipërisë (Foto)

PressOnline.mk

Zbardhet vendimi i kryesisë, LDK pranon Vjosa Osmanin për presidente

PressOnline.mk

Bashkim kombëtar sa për fushatë

Press Online