BOTA

“Forbes” publikon listën, ja kush janë 10 personat më të pasur në botë

“Forbes” ka publikuar listën e 275 miliarderëve të botës, ku në krye qëndron themeluesi i Amazon, Jeff Bezos.

Për të katërtin vit radhazi, e ku e gjithë bota u përball me një tkurrje ekonomike, Bezos arriti të shtonte pasurinë e tij. Numri i miliarderëve në listën e njerëzve më të pasur në botë, u rrit me 660 njerëz në vitin 2020, tha Forbes.

Kjo është një rritje rekord, çka do të thotë se tani ka më shumë miliarderë se kurrë më parë në planet. Dhe në përgjithësi, 86 për qind e njerëzve në listë janë më të pasur sesa ishin vitin e kaluar, theksoi Forbes.

I pari në listë është Bezos, ndjekur nga Elon Musk, Bernard Arnault, Bill Gates, Mark Zuckerberg etj.

Ndërkohë, ajo që vihet re është se miliarderët e teknologjisë po dominojnë gjithnjë e më shumë.

LEXO »  104-vjeçarja mposhti koronavirusin për herë të dytë

Lajme të ngjashme

Ambasadorja Bërns në shqip, shpreh mirënjohje për punonjësit shëndetësorë

PressOnline.mk

Ari rritet me mbi 1% / Merr nxitje nga rënia e dollarit, interesat e borxhit dhe paketa e Biden

PressOnline.mk

Zbulimi amerikan paralajmëron për sfida madhore për botën në 20 vitet e ardhshme

PressOnline.mk

Dramat e vitit 2020 që i la në hije pandemia

Press Online

Rusia thotë se mund t’i ndërpresë lidhjet me BE-në

Press Online

Makroni arrin qëllimin, Franca ndalon lutjet në korridoret e universiteve

PressOnline.mk