RAJON

Hoxhë Fatmir Latifi: Mos na i mbyllni Xhamitë për Ramazan, virusi shërohet edhe me lutje

Kanë mbetur edhe gjashtë ditë që në nisjen e muajit të Ramazanit. Por, gjashtë ditë para, Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për orë policore nga 22:00-05:00 e për mbyllje të disa sektorëve siç është gastronomia e qendrat tregtare.

Megjithatë në vendimin e Qeverisë nuk ka diçka specifike rreth organizimit dhe kryerjes së riteve fetare. Hoxha nga Mitrovica, Fatmir Latifi, shpreson që nuk do të mbyllen xhamitë pikërisht në kohën e Ramazanit, derisa paralajmëron revoltë popullore nëse ndodh një gjë e tillë.
Latifi ka thënë se nuk ekziston asnjë arsye që xhamitë të mbyllen, sepse, ato janë të dezinfektuara .

Madje, ai paralajmëroi revolta nga ana e popullit, në rast se kjo ndodhë.
“Uroj të mos i mbyllin xhamitë tash që jemi në prag të Ramazanit dhe të na mundësohet falja e teravive.

Nëse vitin e kaluar i kanë mbyll për shkak se jemi përball me një virus të panjohur, sivjet nuk kanë asnjë arsye me i mbyllë. Nëse kjo gjë ndodhë, le ta dinë që do të çojnë deri të një revolucion i popullit sepse është padrejtësi e madhe.

Virusi nuk shërohet veç me vaksina, por, edhe me lutje. Unë vet kam qëndruar i izoluar për dy javë para disa muajve pasi u preka nga virusi. Nuk kam dal as në xhami dhe jam shëru prej t’Madhit Zot. Ramazani nënkupton bashkim, vizitë xhamiave e për neve adihet që xhamiat i kemi të dezinfektuara, përdorim distancë. Deri tani vendimin e kemi që me na u leju falja e namazit në xhami, inshAllah nuk e ndryshojnë se do përballen me popull”, ka thënë Latifi për Syri.net.

Kujtojmë që muaji i Ramazanit nis me 13 prill dhe falja e namazit të parë të teravive nisë nga ora 21:00, kurse, teravia e fundit në ora 21:43, që është me datë 12 maj.

LEXO »  Seanca për presidentin e Kosovës vazhdon të dielën

Lajme të ngjashme

Biden inkurajon Vuçiqin për njohjen e Kosovës

Press Online

Ky deputet i Kuvendit të Kosovës ka të kryer vetëm shkollën fillore

PressOnline.mk

Tragjike në Greqi: Humbin jetën 3 elektriçista, njëri prej tyre shqiptar

PressOnline.mk

COVAX, Maqedonia dhe Kosova pritet të marrin mbi 100 mijë doza të vaksinës Pfizer

PressOnline.mk

Haradinaj për Osmanin: Është presidente e Kurtit, kemi hyrë në monizëm

PressOnline.mk

Teknologjia e turizmi në Kosovë, në shënjestër të investitorëve izraelitë

Press Online