MAQEDONI

Ministri Osmani: Edhe për SHBA-në është e rëndësishme rajoni të jetë pjesë e BE-së

Do të ketë angazhim më të madh të SHBA-s, por kjo nuk do të thotë presion për njërën apo palën tjetër. Por mendoj se është e rëndësishme që miqtë të jenë këtu, sepse qëllimi është i përbashkët. Edhe për SHBA-në është e rëndësishme rajoni të jetë pjesë e BE-së.

Kështu është përgjigjur kryediplomati Bujar Osmani në intervistën e tij të fundit, për Tv21, në pyetjen gazetareske se a do të ndihmojnë SHBA-të në kontestin me Bullgarinë.

“Kisha takim me Blinken në Samitin e NATO-s, dhe tashmë vërehet angazhimi i SHBA-së, dhe ky angazhim është i rëndësishëm. Ne jemi shembull si një sinergji në raportet e SHBA dhe BE jep zgjidhje të qëndrueshme”, ka thënë mes tjerash Ministri Osmani.

LEXO »  Kërkohet më shumë efikasitet në rastet e dhunës ndaj grave

Lajme të ngjashme

Ndryshimi i kufijve të Ballkanit çon drejt destabilizimit, e ardhmja është në BE dhe në bashkangjitjen ndaj zonës së Shengenit

Press Online

Maqedonia do të furnizohet me vaksina kineze kundër Covid-19

Press Online

Ali Ahmeti uron Vjosa Osmanin: Ne jemi këtu për ju

Press Online

Zbuloni sa mirë i bëni trupit tuaj, nëse pini ujë të ngrohtë

PressOnline.mk

Ambasadori maqedonas në Sofje thirret në MPJ-në bullgare

Press Online

Filipçe: Më 28 prill arrijnë 200 mijë vaksina kineze kundër Covid-19

PressOnline.mk