KURIOZITETE

Një e treta e të mbijetuarve të COVID kanë probleme me trurin, tregon një studim

Të paktën një nga tre persona të infektuar me koronavirus kanë probleme mendore ose simptoma neurologjike afatgjata, raportuan disa studiues.

Ata zbuluan se 34 për qind e të mbijetuarve nga virusi morën një diagnozë për një gjendje neurologjike ose psikologjike brenda gjashtë muajve nga infektimi i tyre, sipas studimit të botuar të martën në revistën Lancet Psychiatry.

Diagnoza më e zakonshme ishte ankthi, i gjetur në 17 për qind të atyre që trajtoheshin për COVID-19, i ndjekur nga çrregullime të humorit, i gjetur në 14 për qind të pacientëve, raporton cnn.

Dhe ndërsa efektet neurologjike janë më të rënda te pacientët e shtruar në spital, ato janë akoma të zakonshme tek ata që u trajtuan vetëm në një ambient të jashtëm, vërejnë studiuesit.

“Kjo normë u rrit në mënyrë progresive ndërsa ashpërsia e sëmundjes COVID-19 u rrit. Nëse shikojmë pacientët që u shtruan në spital, kjo normë u rrit në 39 për qind”, tha Maxime Taquet, një akademik klinik akademik në psikiatri në Universitetin e Oksfordit dhe bashkautor i studimit të ri.

Ndryshe, rezultatet ndihmojnë në ndriçimin e mënyrës se si sistemi i kujdesit shëndetësor duhet të vazhdojë të ndihmojë të mbijetuarit e virusit, thanë studiuesit.

Top Channel

LEXO »  Misteri i qenve me ngjyrë kaltër e hapur

Lajme të ngjashme

Sekretet e një prej vendeve më të mëdha të adhurimit në botë, xhamisë së Abu Dabit

PressOnline.mk

Pekini ka më shumë miliarderë sesa çdo qytet tjetër

PressOnline.mk

​Austria prezanton qenin ushtarak që mund të nuhasë koronavirusin

Press Online

U largua nga puna, ish shefi i hakmeret duke ia dërguar pagën në centa

PressOnline.mk

Sabri Fejzullahu viziton ‘Shtëpinë e të Moshuarve’ në Suharekë

PressOnline.mk

Mësime në mal, nxënësja me stil të përkryer për klasat online

PressOnline.mk