BOTA

Biden miraton pakon e parë humanitare, ShBA-ja ndihmon me 235 milionë dollarë Palestinën

Administrata e Joe Bidenit planifikon të sigurojë të paktën 235 milionë dollarë ndihmë për palestinezët.

Është planifikuar të vazhdojë financimi i agjencisë së Kombeve të Bashkuara që ndihmon refugjatët dhe të kthejë lloje të tjera të ndihmave që u shfuqizuan nga ish-presidenti, Donald Trump.

Paketa përfshin ndihma humanitare, ekonomike, sigurisë dhe është pjesë e përpjekjeve për të riparuar lidhjet me palestinezët që u ndërprenë gjatë mandatit të Trumpit.

Kjo është lëvizja më domethënëse e Bidenit që nga ardhja në detyrë me rastin e premtimit për heqjen e disa përbërësve të qasjes së Trumpit, të cilën palestinezët e kritikuan se ishin fuqimisht në favor të Izraelit.

Administrata e re ka premtuar gjithashtu të punojë në rihapjen e misionit diplomatik palestinez në Uashington, raporton bbc.

Biden gjithashtu la të kuptohet se ata duan të rivendosin qëllimin e një zgjidhjeje me dy shtete si një përparësi e politikës së SHBA-së ndaj konfliktit izraelito-palestinez, por ata kanë qenë të kujdesshëm deri më tani dhe ndoshta do të presin që pluhuri të zgjidhet pas zgjedhjeve në Izrael.

LEXO »  Sulmuesi i xhamive në Zelandën e Re sfidon statusin e terroristit në gjykatë by

Lajme të ngjashme

Gruaja pëson alergji nga vaksina e AstraZeneca

PressOnline.mk

Mbështetësit e Trumpit futen në ndërtesën e Kongresit

Press Online

SHBA-ja paralajmëron Gjermaninë për sanksione të mundshme

Press Online

Disa kirurgë heronj vazhduan operacionin e një pacienti derisa spitali po digjej

PressOnline.mk

Malet me borë “jo reale” në Egjipt tërheqin vëmendjen e turistëve (FOTO)

PressOnline.mk

104-vjeçarja mposhti koronavirusin për herë të dytë

PressOnline.mk