DOSJE

Ky është qyteti me më shumë miliarderë në botë

Sipas listës vjetore të Forbes, Pekini, është shtëpia e më shumë miliarderëve se çdo qytet tjetër në botë. Kryeqyteti i Kinës shtoi 33 miliarderë në listë vitin e kaluar, sipas revistës së biznesit, duke mundur ngushtë New Yorkun, i cili ka mbajtur renditjen më të lartë për 7 vjet.
Kontrolli i shpejtë i Kinës në luftën me Covid-19, rritja e firmave të reja të teknologjisë dhe tregjeve të aksioneve e ndihmuan atë të fitonte vendin e parë, informon abcnews.al.

Edhe pse Pekini tani ka më shumë miliarderë sesa Big Apple, vlera e kombinuar neto e miliarderëve të New York City mbeti 80 miliardë dollarë amerikanë, më e madhe se ajo e homologëve të tyre në Pekin.

Banori më i pasur i Pekinit ishte Zhang Yiming, themeluesi i aplikacionit TikTok dhe shefi ekzekutiv i firmës së tij mëmë ByteDance. Vlera e tij neto u dyfishua në 35,6 miliardë dollarë.

Nga ana tjetër, banori më i pasur i Neë York City, ish-Kryetari Michael Bloomberg, ka një pasuri me vlerë 59 miliardë dollarë.

LEXO »  Tensione të larta: Rusia kërcënon sërish Ukrainën

Lajme të ngjashme

Vitet kur shqiptarët sundonin Jerusalemin: U pritën si çlirimtarë, sollën barazi për të gjithë

Press Online

Shkrimi më i vjetër i gjetur në Izrael identifikohet në copën antike të qeramikës

Press Online

Lufta psikologjike ndaj otomanëve: Skënderbeu tallej me armiqtë

Press Online

Të gjitha “shtetet” e vetëshpallura shqiptare

Press Online

Ky gur i gdhendur dy mijë vjeçar është harta më e vjetër e Evropës

PressOnline.mk

Tentoi të vjedhë këpucë prej 200 euro, 35-vjeçari nga Kosova kapet nga Policia e Maqedonisë

PressOnline.mk