KURIOZITETE

Pekini kalon New Yorkun për numrin e miliarderëve

Pekini tani është shtëpia e më shumë miliarderëve se çdo qytet tjetër në botë, sipas listës së fundit vjetore të të pasurve të Forbes.

Kryeqyteti kinez shtoi 33 miliarderë vitin e kaluar dhe tani ka 100, tha revista e biznesit.

Kjo e mund shumë ngushtë New Yorkun, i cili ka 99 dhe ka mbajtur vendin më të lartë për shtatë vitet e fundit.

Kalimi i shpejtë i COVID-19 nga Kina, rritja e firmave të saj të teknologjisë dhe tregjeve të aksioneve e ndihmuan atë të fitonte vendin e parë.

Edhe pse Pekini tani ka më shumë miliarderë se Big Apple, vlera e kombinuar neto e miliarderëve të New Yorkut mbeti 80 miliardë dollarë amerikanë, më e madhe se ajo e homologëve të tyre në Pekin.

Njeriu më i pasur i Pekinit është Zhang Yiming, zbuluesi i TikTokut. Në New York njeriu më i pasur vendas është Michael Bloomberg.

LEXO »  U largua nga puna, ish shefi i hakmeret duke ia dërguar pagën në centa

Lajme të ngjashme

Gruaja shqiptare që sfidon burrat në timon, kampione në garat me makina

PressOnline.mk

Pantallonat me “airbag” mund t’u shpëtojnë jetën motoçiklistëve

Press Online

“Vaksinohet” Adriana Matoshi (Foto)

PressOnline.mk

Vaksina për Covid-19, a do ta prishë agjërimin e Ramazanit?

PressOnline.mk

Punëtorët e morgut ua vjedhin kartat e kreditit njerëzve të vdekur

PressOnline.mk

Ngjyra juaj e preferuar zbulon në mënyrë të pagabueshme karakterin tuaj

Press Online