BOTA

Rastet me coronavirus rriten, Japonia do të shpallë gjendjen e re të jashtëzakonshme

Japonia është e vendosur të shpallë një gjendje tjetër të jashtëzakonshme në Tokio dhe tre prefektura të tjera të premten, pasi rajonet përballen me një valë të re të infeksioneve të coronavirusit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kryeministri Yoshihide Suga pritet të bëjë njoftimin më vonë gjatë ditës për një gjendje të tretë të jashtëzakonshme në Tokio dhe prefekturat perëndimore të Kiotos, Osaka dhe Hyogo, vetëm tre muaj para fillimit të Olimpiadës së shtyrë në kryeqytet.

“Nuk është e lidhur me Lojërat Olimpike”, ka thënë të enjten presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bash, duke iu referuar gjendjes së mundshme të jashtëzakonshme në Tokio.

Dhe sipas dpa, spitalet në të katër prefekturat janë nën tension për shkak të një rritje në rastet e coronavirusit, thonë zyrtarët.

Osaka raportoi 1,167 infeksione të reja të enjten, duke tejkaluar 1,000 raste për të tretën ditë me radhë, për shkak të përhapjes së shpejtë të varianteve të reja të virusit.

Në tre prefekturat perëndimore, variante të reja zënë më shumë se 80 për qind, tha Ministri i Rigjallërimit Ekonomik Yasutoshi Nishimura në një takim me një panel ekspertësh në mëngjes.

“Ne kemi një sens të thelluar të krizës pasi nuk kemi qenë në gjendje të frenojmë përhapjen e varianteve të reja më ngjitëse të virusit”, ka thënë Nishimura, i cili është përgjegjës për përgjigjen e qeverisë për coronavirusin.

Ndërkohë Tokio konfirmoi 861 raste të reja, shifra më e lartë ditore në gati tre muaj.

Në qytete të mëdha si Tokio, pothuajse të gjithë kanë veshur një maskë në publik, por trenat e udhëtarëve janë të mbushur plot dhe restorantet dhe dyqanet kanë qenë më të mbushur me njerëz.

LEXO »  Tetë luanë në një kopsht zoologjik në Indi infektohen me koronavirus

Masa pritet të zbatohet në të katër prefekturat për rreth tre javë nga e diela deri më 11 maj, duke përfshirë periudhën e ardhshme të festave, sipas mediave lokale.

Kufizime më të ashpra si mbyllja e dyqaneve ka të ngjarë të ndodhin për të zvogëluar grumbullimin e njerëzve.

Ndryshe, përhapja e vaksinave të coronavirusit filloi më në fund në mes të shkurtit, por ritmi i tij ka qenë jashtëzakonisht i ngadaltë. Vetëm 0.7 për qind e popullsisë është vaksinuar plotësisht deri më tani, sipas zyrës së kryeministrit.

Japonia vendosi një gjendje të jashtëzakonshme mbarëkombëtare për një muaj në prill, megjithëse masa zgjati për një muaj e gjysmë në disa prefektura.

Një gjendje e dytë e jashtëzakonshme u vendos për 11 prefektura, përfshirë Tokion dhe Osaka, në janar.

Ajo u vendos në Tochigi, në veri të kryeqytetit, në shkurt dhe prefekturat e tjera në mars. /Telegrafi/

Lajme të ngjashme

Gjermania paralajmëron izolim të rreptë nga nesër

PressOnline.mk

Kush ishte Princi Philip, burri i Mbretëreshës Elizabeth që u nda sot nga jeta

PressOnline.mk

Rekord i ri botëror, kroati mban frymën nën ujë për 24 minuta e 33 sekonda (Video)

PressOnline.mk

29 vjet nga Traktati i Bashkimit Evropian

Press Online

Edhe Rumania dëbon diplomatin rus

PressOnline.mk

Makroni arrin qëllimin, Franca ndalon lutjet në korridoret e universiteve

PressOnline.mk