TEKNOLOGJI

Bëhet një pazar i madh në botën teknologjike, shitet Yahoo

Verizon ka arritur marrëveshje me Apollo Global Menagement për shitjen e Yahoo dhe AOL. Plot 5 miliardë dollarë do t’i kushtojë Apollos blerja e dy kompanive të famshme.

Verizon bleu AOL në 2015 për 4.4 miliardë dollarë dhe Yahoon për 4.5 miliardë dollarë në 2017, shkruan Indeksonline.

Por, pasi bëri biznes të mirë për këto vite, kompania ka vendosur të shes dy brendet e famshme mediatike dhe në vend të kësaj të përqendrohej në rrjetet e saj pa tel.

Me shitjen e Yahoo dhe AOL, Verizon sinjalizoi se nuk është më e interesuar për media, ndryshe nga rivalët e saj.

Vitin e kaluar, Verizon shiti HuffPost tek BuzzFeed. Poashtu, së fundi kjo kompani ka shitur edhe dy pronat e saj, Tumblr dhe Yahoo Answers./Indeksonline/

LEXO »  Pas 37 mijë nënshkrimeve, Netflix pranon shtetësinë e Kosovës

Lajme të ngjashme

Robot shtëpiak në luftën kundër coronavirusit

PressOnline.mk

Studimi: 90 për qind e adoleshentëve posedojnë një iPhone

PressOnline.mk

Industritë në kaos rreth mungesave të çipave, BE dëshiron të ndërtojë fabrikat e reja

PressOnline.mk

Rekordet e rrjeteve sociale më 2020

Press Online

Apple pret të shesë iPhone të palosshëm më 2023

Press Online

Pas 37 mijë nënshkrimeve, Netflix pranon shtetësinë e Kosovës

PressOnline.mk